Dezinfekcia a dekontaminácia studne
Studňa využívaná na idnividuálne alebo hromadné zásobovanie pitnou vodou by mala byť náležite vyčistená a dezinfikovaná, ak existuje podozrenie na jej kontamináciu.
- Studňa bola dlhodobo nevyužívaná
- Voda v studni zapácha.
- Studňa bola zaplavená povodňou.
- Do studne padol bilogicky rozložiteľný materiál.
- Voda v studni je biologicky oživená.
Studňa zaplavená povodňou.
Studňa ktorá bola zaplavená (povodňou) by mala byť automaticky považovaná za kontaminovanú, a preto by nemala byť z hygienických dôvodov používaná na pitie, varenie a umývanie sa až pokiaľ si nebudete istý, že studňa kontaminovaná nebola.
Povodňová vlna bude pravdepodobne kontaminovaná nečistotami z horného toku, napríklad nečistotou z povodňou vyplavených septikov, domových čističiek odpadových vôd, skládok hnoja a hnojív, skladov prípravkov používaných v poľnohospodárstve a pod. Studňa môže byť kontaminovaná aj nepriamo a to ak je povodňou zasiahnuté jej infiltračné pásmo.
Ak studňa bola zaplavená povrchovou vodu, malo by nasledovať urýchlené vyčerpanie obsahu studne a odstránenie hrubých nečistôt. Zo studne by malo byť vyčerpané najmenej trojnásobné množstvo objemu vody v studni. Domové rozvody by mali byť tiež náležite vyčistené. Voda v studni pred dezinfekciou by mala byť čistá a bez sedimentov.
Studňa môže byť dezinfikovaná špecializovanou firmou, alebo to môžete vo vačšine prípadov urobiť aj sami. Avšak dodržte nasledovné inštrukcie:
- Vypnite elektrické napájanie čerpadla umiestneného v studni a odstráňte uzáver studne.
- Pripravte dezinfekčný prostiredok a vlejte ho do studne; množstvo dezinfekčného prostriedku je závislé na hĺbke studne a jej priemere.
- Recirkulujte vodu napojením hadice a jej umiestnením tak, aby vodu vracala naspať do studne. V závislosti od veľkosti studne a výkonu čerpadla zotrvajte v činnosti tak dlho, aby došlo k dostatočnému rozmiešaniu dezinfekčného prostriedku.
- Otvorte každý kohútik a ventil vo vašom systéme a nechajte vodu tiecť až kým nezačnete cítiť pach použitého dezinfekčného prostriedku. Akonáhle dezinfekčný prostriedok bude cítiť, zavrite všetky ventily a kohútiky a bezpečne uzavrite studňu.
- Umožnite dezinfekčnému prostriedku zotrvať v studni a vodovodnom systéme po dobu aspoň 12 až 24 hodín.
- Nasledujúci deň obsluhujte váš vodovodný sytém tak, že budete otvárať postupne kohútiky a ventily, začnite tými čo sú v záhrade a postupne prechádzajte na tie čo sú vo vnútri, až kým prestane byť možné cítiť pach dezinfekčného prostriedku.
Po vykonaní náležitej dezinfekcie a dekontaminácie by mala byť urobená analýza kvality vody na uistenie sa, že znečistujúce látky vo vode nepretrvali.
Mechanické poškodenie studne a jej zariadení.
Záplavy môžu spôsobiť aj mechanické poškodenie studne. Rýchlo prúdiaca povodňová voda môže transportovať rôzne predmety, ktoré môžu poškodiť zhlavie vašej studne skrivením či kompletným odtrhutím. Následne do studne môžu byť transportované sedimenty, ktoré môžu poškodiť rotujúce súčasti čerpadla. Povodeň môže poškodiť aj elektrické rozvody čerpadla. Preto ak aj tieto rozvody boli zaplavené vodou postupujte veľmi obozretne, najlepšie ak kontaktujete odborníka, ktorý skontroluje zasiahnuté elektrické rozvody.
Testovanie vody zo studne.
Po dezinfekcii studne by mala byť urobená analýza v certifikovanom laboratóriu, aby ste sa uistili, že voda je naozaj nezávadná.
Dezinfekcia studne nechráni pred znečistením z uhlovodíkových palív a mazív, pesticídov, tažkých kovov a iných typov znečistenia nebiologického pôvodu. Ak je také znečistenie predpokladané kvôli potencionálnym zdrojom znečistenia vo Vašom okolí, budú pravdepodobne nevyhnutné špeciálne postupy .
Kontakt
Ing. Ján Pospiech
Mobil: +421 949 542 657
e-mail: studne@pospiech.sk
Pevná linka: +421 2 54 41 07 69
Adresa: Malá 15 811 02 Bratislava